Pocieszyciel serca, żołądka, rozumu i wszystkich ludzkich komórek nerwowych... - tak pisano o rozmarynie w roku 1695 w książce Delicje królewskie.
Rozmaryn jest zielonym, niepozornym krzewem. Jego niezwykłe właściwości sprawiają, że od stuleci jest ceniony i chętnie hodowany. Rozmaryn ma zdrewnianą łodyżkę.Posiada wiecznie zielone, długie i wąskie listki.Rośnie nad Morzem Śródziemnym, ale i w naszym klimacie czuje się całkiem dobrze. Nadaje się także do formowania pachnących żywopłotów.
Od wieków znana jest lecznicza moc ziół. Bez rozmarynu nie sposób wyobrazić sobie wielu potraw kuchni śródziemnomorskiej. Znany był już starożytnym. Kiedy we wczesnym średniowieczu zadomowił się niemal w całej Europie, nie został w pełni doceniony: karmiono nim bowiem owce i stosowano jako opał. Kilka wieków później dostrzeżono jego moc i zaczęto używać w zielarstwie oraz magii. Rozmaryn wykorzystywano m.in. jako ochronę przed koszmarnymi snami: polecano wówczas układać jego listki pod poduszką. Wierzono także, że przywraca witalność, energię i radość życia. Dawne znachorki i zielarki polecały napary z rośliny tym osobom, które nie mogły zapanować nad złymi nastrojami, chandrą, a nawet nad tęsknotą za bliską osobą.
Rozmaryn sięga swą historią czasów starożytnych, kiedy używany był przez Egipcjan, Greków i Rzymian podczas ceremonii religijnych jako składnik kadzideł. Uważano go wówczas za święte ziele, którym dekorowano marmurowe posągi. Studenci nosili girlandy z rozmarynu, który miał stymulować pamięć i umysł. Był także elementem ślubnych wiązanek, również w późniejszych wiekach.
Nazywany jest ziołem pamięci, a jego nazwa oznacza "morska rosa". Choć jest niepozorny i delikatny, to stał się przedmiotem wielu legend i opowieści.
Starożytni Grecy uważali, że rozmaryn bardzo poprawia pamięć i ułatwia koncentrację. Gałązki rozmarynu wplatali sobie we włosy uczniowie, aby zapewnić sobie lepszą ocenę podczas egzaminów. Cenili go także aktorzy i trybuni, którzy przygotowywali się do długich przemówień.
W Egipcie rozmaryn był składnikiem ofiarnych kadzideł. Niepozorne ziele docenili chrześcijanie i zapewnili mu poczesne miejsce wśród świętych kwiatów. Według legendy drobne kwiatki rozmarynu niegdyś był białe, ale gdy ozdobiły płaszcz Marii Panny, nabrały błękitnego lub czerwonego połysku. Rozmarynowe witki pomagały odpędzić szatana, co w średniowieczu wykorzystywano przy "leczeniu" czarownic
Kochankowie i młodzi małżonkowie chętnie wplatali rozmaryn w bukiety, aby zawsze o sobie pamiętać. Być może z tego powodu rozmaryn chętnie sadzono na grobach znamienitych przodków, aby symbolizowały szczęśliwe wspomnienia i rodzinną tradycję.
Rozmaryn, związany z pamięcią, był też składnikiem "octu złodziei", w którym myli ukradzione przedmioty. Ta tajemnicza mikstura sprawiała, że właściciele szybko zapominali o ukradzionych im rzeczach i nie domagali się uch odnalezienia. W czasach zarazy octem tym dezynfekowano przedmioty rozszabrowane z domów umierających nieszczęśników.
Liście rozmarynu mają właściwości antyseptyczne, co pomagało zatrzymać rozprzestrzenianie się epidemii.
Zielarze w swojej sztuce używają liście i kwiaty rozmarynu. Ich działanie przyspiesza krążenie, działa antyseptycznie i pomaga w dolegliwościach wątroby. Dawniej destylat z kwiatów rozmarynu nazywano "wodą węgierską", na cześć węgierskiej królowej Izabeli. Ta piękna pani skomponowała wodę, która pomagała zachować urodę. Obok rozmarynu wkładały się na nią cytryna, różą, nerola, melisa i mięta. Wodą nacierano twarz i ręce, a maść na jej bazie pomagała w przypadku różnych boleści. Bukiety ze świeżego lub suszonego rozmarynu miały chronić przed zarazą i chorobami. Sproszkowane listki rozmarynu noszono na szyi w woreczkach albo specjalnych ażurowych medalionach.
Także w nowoczesnym przemyśle kosmetycznym rozmaryn jest wspaniałym dodatkiem do szamponów i innych preparatów kosmetycznych. W różnych schorzeniach lub w depresji pomaga picie herbatki rozmarynowej, jednak nie należy tego czynić podczas bólu głowy, bo objawy podobno mogą się nasilić. W Anglii troskliwe matki nadal wkładają dzieciom gałązki rozmarynu pod poduszkę. Zapewnia to zdrowy i spokojny sen, a także odpędza złośliwe domowe duchy.
Aktualnie rozmaryn bardziej znany jako przyprawa,jednak w przeszłości był jednym z ważniejszych roślin w medycynie naturalnej jak i w magii..W tej delikatnej roślinie tkwi niesamowita moc. Od zawsze znany środek zapobiegający plagom. Wspomaga pamięć i ułatwia naukę jeśli nosi się go przy sobie. Używany do oczyszczających kąpieli - użycie naparu z rozmarynu do umycia rąk przed rytuałem to substytut kąpieli. Może posłużyć do sporządzenia wieńców ochronnych. Łączony jest z miłością, wiernością i szczęśliwym pożyciem. Włożony pod poduszkę chroni przed koszmarami. Zapach rozmarynu przywraca witalność, młodość, radość,dodaje energii, dobrego humoru, afrodyzjak.
Mobilizuje umysł, zmniejsza napięcie, działa przeciw apatii i zmęczeniu, poprawia krążenie i trawienie. Posiada także działanie rozkurczowe, łagodzi bóle mięśniowe, wzmacnia serce, oczyszcza skórę, przeciwdziała wypadaniu włosów, oczyszcza z negatywnych energii. Pozwala rozstać się z przeszłością, dzięki niemu zachowamy równowagę i sprawiedliwość wewnętrzna i zewnętrzną.
Dyfuzowanie rozmarynu ma silne działanie oczyszczające. Rozmaryn również używany był w rytuałach miłosnych. Działa ochronnie i wspomagająco, przynosi spokój wewnętrzny. Sprzyja zachowaniu młodości fizycznej i duchowej,przyciąga dobre, wspierające duszki
Energia rozmarynu jest żeńska, żywioł - Ogień, planeta - Słońce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz