sobota, 3 marca 2012
Aromaterapia dla zwierząt
Tak jak ma to miejsce w przypadku ludzi, zastosowanie aromaterapii może mieć dobroczynny wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne zwierząt domowych.
Należy jednak pamiętać, że ludzie i zwierzęta znacząco się od siebie różnią, dlatego mieszanki olejków zapachowych, które służą człowiekowi mogą wywołać zupełnie inną reakcje u jego pupila. Niektóre z nich mogą nawet okazać się niebezpieczne. Istotne jest więc, by samemu eksperymentować, zachowując przy tym szczególną ostrożność, tak by zwierzakowi nie stała się żadna krzywda.
Tolerancja olejków zapachowych może być różna nawet w obrębie jednego gatunku, ważne jest więc by sprawdzić które z nich mogą przynieść zwierzakowi korzyść, a które mogą mu zaszkodzić. Problemem jest fakt, że nie przeprowadzono w tej dziedzinie zbyt wielu badań, dlatego istotne jest odnalezienie sprawdzonych źródeł informacji na ten temat. Warto zasięgnąć rady u weterynarza, jak również u innych zaufanych posiadaczy zwierząt.
Dwie podstawowe zasady, które należy mieć na uwadze stosując aromaterapię u zwierząt:
Nigdy nie pozwól, by olejki zapachowe dostały się do oczu twojego pupila
Pamiętaj by zawsze rozrabiać olejki przed rozpyleniem ich na zwierzaka bądź przedmioty do niego należące.
Aromaterapia to doskonały sposób, by pomóc zwierzęciu pozbyć się pewnych powszechne dolegliwości. Można za jej pomocą zwalczyć infekcje skóry na uszach, nieświeży oddech, różnego rodzaju wysypki, a nawet chorobę lokomocyjną. Poniżej przedstawimy kilka olejków zapachowych oraz ich użycie przy zwalczaniu zwierzęcych dolegliwości.
Rumianek stosuje się w infekcjach ucha, które występują u psów, a także jako środek zwalczający ból. Inne olejki zapachowe mogą okazać się skuteczne w walce z pchłami i kleszczami. Niektórzy uważają wręcz, że działają one lepiej niż środki znajdujące się w sprzedaży, które zawierają nierzadko niebezpieczne substancje chemiczne.
Olejki lawendowy, eukaliptusowy, geranium, mięty pieprzowej, cytronelli i mirry są powszechnie stosowane w opartych na bazie ziół sprayach i obrożach na pchły. Niezwykle łatwo zresztą stworzyć własną spray przeciw pchłom i kleszczom po prostu mieszając te olejki z wodą. Mieszanina taka powinna zawierać ok. 20-30 kropel olejków i 220 ml wody. Przed przygotowaniem jakiejkolwiek mieszaniny warto jednak zapoznać się ze sprawdzoną recepturą.
Należy mieć również na uwadze fakt, iż zwierzęta, a zwłaszcza psy i koty, mają lepszy węch niż ludzie. Zapach przyjemny dla człowieka może być przykry, a nawet szkodliwy dla jego pupila. Jeśli więc zauważysz, że twój kot skomli, kicha, pociera oczy, pociera głową o podłogę lub zbyt często się liże, zmniejsz u niego zastosowanie olejków. Jeśli spostrzeżesz u niego reakcję alergiczną, zrezygnuj ze stosowania aromaterapii. Zanim zdecydujesz się zastosować u zwierzaka dużą dawkę olejków lub ich silną mieszaninę, przeprowadź u niego test alergiczny by przekonać się, jaka będzie jego reakcja.
Poniżej przedstawiam znane mi przypadki leczenia zwierząt według najnowszych metod przy użyciu terapeutycznej jakości olejków Young Living.
Szczeniak 3 miesięczny, około 3. kilogramów masy ciała, wzięty kilka dni wcześniej ze schroniska. Drobny i chudy. Bez szczepień. Test nosówkowy ujemny. Choroba zaczęła się od posmutnienia i pojedynczych wymiotów. Do soboty stan się nie poprawiał. Rozwolnienie, wymioty i niechęć do życia. Codziennie wizyty: zastrzyki, kroplówki. Od środy nawet dwa razy dziennie. Do soboty ciągle źle. Po sobotniej wizycie nastąpiło gwałtowne pogorszenie. Intensywne wymioty i biegunka z dużą ilości krwi. Właściciele wrócili tego dnia do przychodni około 12. w południe. Dostał dodatkowe leki.
Zastosowano Clove i Lavendę. Do wcierania w pachwinę co 3 godziny po 2-3 krople naprzemiennie z każdego olejku. Również inhalacje naprzemiennie po 1 godzinie i 3 godziny przerwy. Dawka to 5 kropli na jedną inhalację przy użyciu firmowego dyfuzora.
więcej...http://www.piesikotporadnik.pl/?page_id=594
http://www.skrzydlatypies.fora.pl/o-kotach,48/leczenie-kotow-esencje-roslinne,596.html
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz