aromaterapia

czwartek, 5 stycznia 2012

Tajemnice olejku grejpfrutowego

Grejpfrut jest prawdopodobnie mutacją pompeli lub powstał na skutek połączenia pompeli i pomarańczy słodkiej. Wywodzi się w wysp Barbados skąd w pierwszej połowie XIX w został przywieziony na Florydę.
Grejpfrut zwyczajny Citrus paradisi jest drzewem osiągającym do 12 m. wysokości,ma ostry zapach cytrusowy - odświeżający i pobudzający... odrobina zawartej w nim goryczy dodatkowo podkreśla świeżość. Ostatnie badania pokazały, że kobiety pachnące zapachem tych świeżych owoców są postrzegane przez mężczyzn, jako kilka lat młodsze niż są w rzeczywistości. Czyżbyśmy mieli wreszcie upragniony przez nasze panie, eliksir młodości?
Olejek grejpfrutowy to jeden z nielicznych olejków roślinnych, który znalazł zastosowanie w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej.
''Naładowany'' witaminą C i innymi ważnymi składnikami odżywczymi w organizmie, jest ekstrahowany ze skórek grejpfruta i posiada bogate właściwości przeciwutleniające. Przez wiele lat Olejek grejpfrutowy został wprowadzony do jak najlepszego wykorzystania do odwrócenia problemów z układem odpornościowym.
Niesie ze sobą wiele korzyści, z których wszystkie przyczyniły się do gwałtownego wzrostu jego popularności wśród osób poszukujących alternatywnych form terapii.
Orzeźwiający zapach olejku grejpfrutowego dodaje energii i łagodzi objawy stresu, natomiast stosowany w formie kąpieli i masażu z powodzeniem wspomaga kuracje antycellulitowe,stosowany przy terapii otyłości i jako środek pomocniczy przy kuracjach odwykowych (alkohol i narkotyki).
Otrzymywany jest na drodze tłoczenia skórek owoców grejpfruta (Citrus paradisi), a w jego składzie wyróżnić można między innymi flawonoidy, geraniol, limonen i kadinen.Ta metoda otrzymywania pozwala na zachowanie w jego składzie substancji mineralnych i witamin,dzięki temu ma bardzo pozytywne działanie na organizm człowieka,gdyż ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe. Działa oczyszczająco i tonizująco, normalizuje produkcję sebum oraz proces rogowacenia, a także łagodzi stany zapalne. Wykazuje działanie antyoksydacyjne i odtruwające.Wymiata wolne rodniki, hamuje procesy starzenia i degeneracji - polecany przy ukąszeniach owadów, opryszczce i trądziku. Pomocny przy łuszczycy.
Używany w masażu, inhalacji i kąpielach, pomaga zwalczyć migreny, depresje, napięcia nerwowe, nerwice, bezsenność. Piękny zapach tego leczniczego i bardzo zdrowego owocu rozchodzi się po całym domu, uspokaja nerwy i umysł,działa ozeźwiająco i dezynfekująco.
Odtruwa organizm z toksycznych związków, działa odkwaszająco i reguluje homeostazę - równowagę kwasowo-zasadową. Przyspiesza przemianę materii, reguluje trawienie i poziom cholesterolu. Działa przeciwmiażdżycowo. Przeciwdziała sklerozie i żylakom, pobudza też apetyt. W miąższu występują karoteny - głównie likopen, warunkujący jego zabarwienie. Występuje także gorzki związek - naryngina. Związek ten jest odpowiedzialny za gorzki smak owocu, ale także za jego działanie lekko przeczyszczające, wspomagające przemianę materii i proces trawienia.
Lekki masaż brzucha z użyciem tego olejku przynosi ulgę przy kłopotach z trawieniem i zaparciach.
Ma wyraźnie działanie odtruwające, oczyszcza organizm od wszystkiego rodzajów substancji trujących i szkodliwych.
Wspomaga także leczenie wrzodów dwunastnicy i korzystnie wpływa na pracę jelit. Przeciwdziała żylakom i sklerozie,
Wspomaga wzrost i regenerację naskórka, wzmacnia, odżywia i napina skórę, oczyszcza i ściąga rozszerzone pory, działa antyseptycznie, odświeża, orzeźwia i tonizuje naskórek, ogranicza tworzenie się zmarszczek.
Olejek ten obok cytrynowego i jałowcowego, posiadał znaczną aktywność hamującą elastazę, co może stanowić uzasadnienie możliwości jego wykorzystania w zapobieganiu tworzenia się zmarszczek oraz procesów starzenia się skóry. Zmniejszenie elastyczności skóry, obserwowane szczególnie u osób po 40 roku życia, jest związane w dużym stopniu właśnie z nasileniem aktywności elestazy.
Działa również rozgrzewająco, poprawiają krążenie krwi, łagodzą bóle głowy,szczególnie migrenowe, bóle mięśniowe i nerwobóle. Kosmetyki wzbogacone olejkiem zwężają rozszerzone pory, wygładzają skórę, odświeżają i zmniejszają stany zapalne (również trądzik). Olejek zalecany jest przy opryszczce i przetłuszczających się włosach,pomocny przy łuszczycy.
Jako dodatek do kąpieli oraz w masażu olejek grejpfrutowy stosowany jest jako środek stymulujący system limfatyczny oraz jako środek wspomagający walkę z cellulitem i otyłością. .
Regularny (2 razy dziennie, 5 dni w tygodniu) kilkutygodniowy masaż brzucha wykonywany przez grupę kobiet w okresie post-menopauzalnym z użyciem 3% olejku grejpfrutowego, cyprysowego i trzech innych olejków, dał w rezultacie redukcję brzusznej podskórnej tkanki tłuszczowej i zmniejszenie obwodu talii.

Chudnij z grejpfrutem
Od dziesięcioleci grejpfruty są niemal obowiązkowym składnikiem diet odchudzających. W latach 30. XX wieku w Hollywood popularność zdobyła dieta grejpfrutowa, która przeżyła swój renesans w latach 70. Lekarze krytykowali ją jednak jako zbyt ubogą w składniki odżywcze.
Natomiast wpływ grejpfrutów na spadek wagi ciała potwierdziły badania przeprowadzone w 2004 r. przez dr. Kena Fujioka ze Scripps Clinic w San Diego. W jego eksperymencie wzięło udział 100 otyłych pacjentów. Część z nic otrzymywała pigułki z ekstraktem z grejpfruta, piła sok z tego owocu lub jadła jego miąższ. Wszyscy odżywiali się poza tym jak wcześniej. Po 12 tygodniach grupa łykająca pigułki schudła średnio o 1,1 kg, zaś osoby z pozostałych dwóch grup odpowiedni po 1,5 i 1,6 kg . W tym samym czasie grupa kontrolna, która dostawała placebo, straciła średnio jedynie 0,2 kg.
W dalszych badaniach uczeni ustalili, że u osób z grup grejpfrutowych, które cierpiały na tzw. syndrom metaboliczny, poprawiły się wyniki badań związanych z tempem przemiany materii. Badacze sugerują, że jakiś nieznany dotąd związek zawarty w owocach obniża poziom insuliny, wpływając w ten sposób na poziom cukru we krwi. Dlatego grejpfruty są zalecane w dietach bazujących na tzw. indeksie glikemicznym. Owoc ten ma bowiem niski, a więc korzystny indeks glikemiczny. To znaczy, że po jego zjedzeniu poziom cukru we krwi rośnie, a potem powoli opada, gdyż jest wolno wchłaniany przez organizm. Dzięki temu dłużej ma się uczucie sytości i można uniknąć napadów głodu. Dlatego warto jeść grejpfruty.
Dla tych co nie lubia tego owocu, mogą stosować olejek Grapefruit-Young-Living + dodatkowo dokupic zelkowe naturalne kapsulki - poleca się spozywanie ok 10 kropel i wiecej w celach schudniecia ( najlepiej w kapsulce, poniewaz nie czuc smaku) jak i olejku z cytryn ( lemon), ok 5 kropel dziennie wraz z okolo 3 litrami wody.
Inne badane kierunki aktywności i możliwości zastosowania
-Uważa się, że olejek grapefruitowy, ze względu na wysoką zawartość limonenu posiada potencjalne właściwości przeciwzapalne poprzez hamowanie 5-lipoksygenazy.
Limonen jest związkiem wobec którego stwierdzono indukowanie apoptozy (zaprogramowana śmierć komórki) w komórkach nowotworowych.
-skutecznie zwalcza 800 rodzajów wirusów, 100 gatunków grzybów i innych licznych pasożytów. Wspomaga leczenie zapalenia opon mózgowych, zmniejsza ryzyko poronień i martwych porodów często powodowanych przez bakterię Listeria monocytogenes. Pomaga w leczeniu róży, ostrej choroby zakaźnej skóry i tkanki podskórnej wywołana przez paciorkowce, zapobiega jej rozprzestrzenianiu się drogą naczyń limfatycznych i nawracania (często w tym samym miejscu).
-wspomaga leczenie groźnego zespołu zapaleń - posocznicy, zwanej też sepsą, której przyczyną bywa zakażenie ogólne ze stałą obecnością bakterii gronkowca i paciorkowca, ale też w zakażeniach pneumokokami, meningokokami, czy pałeczkami okrężnicy.
Masaże z olejkiem grejpfrutowym
3-5 kropli olejku rozcieńczamy w łyżce olejku bazowego – oliwy z oliwek, olejku z pestek winogron czy olejku ze słodkich migdałów.
Kąpiele z olejkiem grejpfrutowym
Do wody dodajemy 3-5 kropli olejku zmieszanego z łyżką miodu lub mleka.

działanie na psychikę -dodaje sił witalnych przy złym samopoczuciu, ospałości i wyczerpaniu. Podnosi na duchu i dodaje jasności umysłu,zmniejsza napięcie nerwowe, poprawia nastrój i działa przeciwdepresyjnie.

pomocny dla sportowców- pomaga pozbyć się sztywności mięśni
inne- dezynfekującego charakter tego olejku- zabija wszystkie bakterie i zarazki w powietrzu, kiedy jest stosowany w formie odświeżacza a także z powodu swoich właściwości działa moczopędne, pomaga organizmowi pozbyć się niechcianych toksyn poprzez zwiększenie powstawania moczu w organizmie.

Komponuje się z: rumiankiem, eukaliptusem, geranium, jałowcem, neoroli, ylang-ylang.
Bezpieczeństwo -unikać w czasie ciąży.

Zastosowanie;

Grzybice i drożdżyce takie jak: Candida,Aspargillu, Trichophyton, Epidermophyton

Wirusy takie jak: opryszczka Simpleks, Grypa

Zwierzęce wirusy: Toksoplazmoza (Toxoplasma gondii)

Gram dodatnie bakterie takie jak: Gronkowiec złocisty, Listeria monocytogenes;

Gram ujemne bakterie takie jak: Coli Escherichia (pałeczka okrężnicy),Pałeczka Klebsiella scleromatis, Legionella, Salmonella, Pałeczka czerwonki, Cholera, Pseudomonas;

Pasożyty takie jak: Lamblia, Histolytica Entameby (Ameboza, amebiaza, pełzakowica, czerwonka pełzakowa), Chlamydia (zapalenie spojówek lub narządów rodnych, zakażenie na pływalni, też jaglica, bielmo, astma) Toksokaroza (Toxocara canis, Toxocara cati),

Róża, posocznica, żylaki, zapalenie oponmózgowych, wrzody dwunastnicy, redukuje tłuszcz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz