aromaterapia

piątek, 4 listopada 2011

Olejek lawendowy

Słowo lawenda pochodzi od łacińskiego czasownika „lavare”- myć, prać, czyścić a roślina znana była już Rzymianom którzy używali jej do kąpieli i prania. Żywiono wtedy przekonanie że brzydkie zapachy niosą chorobę a piękny zapach lawendy działa kojąco i profilaktycznie.
W literaturze z dziedziny Aromaterapii podaje się, że jako jeden z pierwszych olejek lawendowy wykorzystał w medycynie Rene Maurice Gattefosse kiedy osobiście stwierdził zdumiewające właściwości lecznicze olejku w przypadku oparzeń. Szybko wyleczył sobie poparzoną rękę stosując okłady roztworu olejku lawendowego. To właśnie on uznawany jest za autora terminu Aromaterapia.
ednak literatura podaje znacznie szersze zastosowanie olejku lawendowego w lecznictwie. Mówi się o nim jako o olejku o najbardziej wszechstronnym działaniu. Jego przeciwbólowe, antyseptyczne i antybiotyczne właściwości sprawiają iż olejek ten może być doskonałym lekiem przy przeziębieniu lub grypie, łagodzi kaszel, katar i zapalenie zatok. W takich przypadkach najlepsze okazują się być inhalacje. Lawenda ma też działanie uspokajające. Łagodzi depresje, lęki, stany podenerwowania., ułatwia zasypianie - szczególnie przy bezsenności spowodowanej zdenerwowaniem. Z drugiej strony pobudza przy ociężałości umysłowej i zmęczeniu psychicznym - stymuluje pracę układu nerwowego.
Niemniej, właściwości lawendy wykraczają poza działania lecznicze skóry oraz upiększające. Naukowiec A. Bissas zanotował w swoim artykule „Lawenda – esencjonalny olej”, że obecnie lawenda jest z powodzeniem używana przy walce z bezsennością, z napięciem, z zatrzymaniem moczu, z nieświeżym oddechem, przy zatorach zatok, łupieżu i problemach z krążeniem . W szczególności odnotowano, że jest ona głównym odprężającym czynnikiem przy faktycznie wszelkich stanach, związanych ze stresem oraz napięciem a to może obejmować praktycznie wszystkie dolegliwości. Europejczycy przez dziesięciolecia używali lawendy do leczenia migren . Dr. Jean Valnet, znany francuski specjalista w dziedzinie esencjonalnych olei używał oleju z lawendy do leczenia różnego rodzaju ran otwartych . Tisserand odnotował uspokajające działanie oleju z lawendy na serce, nerwy i przewód pokarmowy . Opisał, że Europejczycy używają go na kolkę, mdłości, wymioty, gazy i zgagę.
Chyba już czas na lawende..szczególnie przed wizytą u dentysty!!
http://www.magia-urody.pl/image.php?id=3575.jpg
Przeciwbólowe działanie olejku lawendowego wykorzystuje się przy bólach głowy, migrenach (można kilka kropli delikatnie wetrzeć w skroń lub położyć zimny kompres na czoło lub kark), a także przy bólach menstruacyjnych (okłady). Uważa się, iż olejek pomocny jest również przy nieregularnym cyklu i problemach menopauzy). Olejek ten stosuje się przy bólach reumatycznych i mięśniobólach (kąpiele lub masaż). Bakteriobójcze i grzybobójcze działanie olejku często wykorzystuje się do pielęgnacji skóry a szczególnie w walce z grzybicami skóry, stanami zapalnymi skóry, egzemami, a nawet z trądzikiem, łupieżem i rozstępami skóry.
Olejek zapobiega gromadzeniu się płynów w organizmie dzięki czemu może być wykorzystywany w leczeniu cellulite i otyłości (kąpiele, masaż).
Olejek lawendowy bardzo często wykorzystywany jest jako środek odstraszający owady. Szczególnie znany jest ze swego repelencyjnego działania na mole, ale skutecznie odstrasza również inne owady jak na przykład komary. Olejek lawendowy znakomicie łagodzi skutki ukąszeń owadów.
Olejek lawendowy dobry jest do stosowania w mieszankach. Działanie olejku pogłębia się jeśli zastosuje się go w połączeniu z innymi olejkami np.: z rozmarynowym (przy mięśniobólach), z melisy (egzemy), z bergamotowym lub cytrynowym (odstrasza komary),. Z drugiej strony lawenda podwyższa skuteczność innych olejków z którymi jest zmieszana.
Zapach lawendy jest przyjemny dla ludzi, ale jednocześnie odstrasza mole, nadając ubraniom świeżość. Zielarze wskazują na to, że lawenda ma lecznicze działanie. Warto zaznaczyć, że kwiaty lawendy zawierają olejki eteryczne, złożone z kwasów organicznych, kumaryny, garbników i antocyjanów. Zapach lawendy odpręża i relaksuje, ale jednocześnie lawenda ma ściśle lecznicze działanie. Dzięki działaniu uspokajającemu aromaty lawendowe są zalecane w przypadku leczenia nerwic a także kojąco wpływa na nasz umysł, zwalczając bóle i zawroty głowy.
Szczególnie poleca sie stosowanie poprzez rozpylanie w dyfuzorach w gabinetach dentystycznych -Naukowcy z King's College London zbadali 340 dorosłych osób. Ci, którzy wdychali przed wizytą u stomatologa zapach lawendy, siedząc na fotelu, byli o wiele spokojniejsi."
Czy wiesz, że olejek lawendowy poprawia krążenie i przyniesie ci ulgę, gdy twoje nogi będą opuchnięte i ciężkie? Kiedy leżenie ze stopami w górze nie pomaga, a całym sercem chciałybyśmy, żeby stopy jak najszybciej wróciły do swojego normalnego rozmiaru, czas na lawendę.
Journal of Medical Microbiology opublikował wyniki badań wskazujących, iż lawendowy olejek eteryczny może okazać się pomocny w leczeniu infekcji opornych na leki przeciwgrzybicze. Wykazuje on właściwości przeciwgrzybicze w walce z odmianami grzybów odpowiedzialnych za infekcje skóry i paznokci...
Portugalscy naukowcy przetestowali właściwości olejku eterycznego pozyskiwanego z lawendy w walce z różnymi rodzajami chorobotwórczych grzybów. Dla wielu z nich, w tym dla dermatofitów i drożdżaków, okazał się on zabójczy. Działanie olejku polega przede wszystkim na niszczeniu błony komórkowej grzybów. Dokładne określenie jego właściwości wymaga dalszych badań. Naukowcy podkreślają jednak, iż istnieją szanse na wykorzystanie leczniczych właściwości olejku lawendowego w walce z infekcjami opornymi na leki przeciwgrzybicze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz