aromaterapia

czwartek, 24 listopada 2011

Olejek Helichrysum na rozstepy, słaby słuch,ale nie tylko...

Pomoże strawić tłuste jesienne posiłki, ukoi w kąpieli, a nawet odmłodzi skórę!
Kiedyś na wsiach wplatano je w wianki zdobiące mieszkania, a wywarem z kwiatów farbowano na żółto lny i wełny. Ta śliczna roślina rośnie na piachu. Kwitnie późno, można ją zbierać nawet w październiku.
Kocanka włoska (Helichrysum Italicum) - to krzew o drobnych żółtych kwiatach, charakterystyczny dla terenów Europy. Kwiatostany kocanki wykazują niezwykłą trwałość.Z tego też faktu potoczna nazwa kocanki to nieśmiertelnik (ang. everlasting). Oprócz celów ozdobnych, kocanka była od kilkuset lat wykorzystywana w medycynie ludowej w leczeniu zapaleń, kaszlu, gorączki, bólu mięśni i stawów, w zapaleniu żył, chorobach wątroby i dróg moczowych oraz w zwalczaniu reakcji alergicznych i leczeniu astmy. Posiada intensywny bogaty zapach, mogę powiedzieć- woń siana z trawiastą nutką, ciepły, ziemisty, aromatyczny.
Głównymi odpowiedzialnymi za aktywność przeciwutleniającą kwiatów kocanki są flawonoidy i acetofenony. Flawonoidy znane są ze swojej zdolności do hamowania enzymatycznego i nieenzymatycznego utleniania lipidów. Aktywność przeciwutleniająca flawonoidów wynika z połączenia ich zdolności do wiązania jonów metali oraz wychwytywania wolnych rodników, przyspieszających procesy starzenia. Flawonoidy mogą również hamować oksydazy, takie jak np. lipooksygenaza cyklooksygenaza, oksydaza NADPH i inne, zapobiegając tworzeniu się reaktywnych form tlenu. Dodatkowo udowodniono, że flawonoidy hamują enzymy pośrednio uczestniczące w procesie utleniania oraz stymulują enzymy o znanym działaniu przeciwutleniającym. Dzięki takiemu mechanizmowi, flawonoidy ograniczają reakcje wolnorodnikowe i przeciwdziałają tworzeniu wolnych rodników. Oprócz helatowania jonów metali i hamowania enzymów utleniających, flawonoidy mogą również zwiększać dostępność endogennych przeciwutleniaczy oraz aktywność enzymów przeciwutleniających.
Działanie przeciwbakteryjne
Za działanie przeciwbakteryjne ekstraktu z kocanki decydują zawarte w nim flawonoidy, terpenoidy, kwasy fenolowe, chinony i inne związki polifenolowe.
Ekologiczny ekstrakt z H.stoechas wykazzuje aktywność przeciwko Staphyllococcus aureus, Candida albicans i Mycobacterium phlei. Z rośliny wyizolowano również pochodną fenolową, która wykazywała aktywność przeciwko Gramm-dodatnim ziarniakom i pałeczkom, z minimalnym stężeniem hamującym (MIC) pomiędzy 3 a 6 μg/ml.
Działanie przeciwzapalne
Olejek eteryczny, ekstrakty oraz wyizolowane z Helichrysum stoechas składniki wykazały działanie przeciwzapalne. Wyjaśniono również mechanizmy działania związane z takim efektem. Jednym z najbardziej istotnych składników wyizolowanych z kocanki, odpowiadających za jej właściwości przeciwzapalne, jest polifenol o nazwie gnafalina. Flawon ten wpływa na metabolizm kwasu arachidonowego. Pochodne acetofenonu również redukują zapalenia wywołane przez różnego rodzaju substancje drażniące. Ich mechanizm działania związany jest z inhibicją 5-lipooksygenazy i cyklooksygenazy. Kwas ursolowy hamuje aktywność elastazy w ludzkich leukocytach oraz uwalnianie histaminy. Jest to także selektywny inhibitor cyklooksygenazy-2.
Jako składnik kosmetyczny, kocanka nie jest zbyt popularna w Polsce, jest to natomiast nieodzowny składnik, który powinna wypróbować każda osoba mająca problem z naczynkami.
Olejek kocanki jest najbardziej ceniony za dwa unikalne kierunki działania:
1 - Posiada korzystny wpływ na naczynka, działa obkurczająco oraz zmniejsza opuchnięcia, sprzyja szybkiemu zanikowi siniaków, obtłuczeń i zaczerwienień skóry, przyśpiesza wchłanianie i niwelowanie wybroczyn oraz krwiaków powstałych po urazach, zabiegach medycznych i kosmetycznych. W przypadku drobnych zranień, hamuje krwawienie i uśmierza ból. Jednocześnie wykazuje intensywne działanie przeciwzapalne i łagodzące. Przypomina działaniem witaminę K, od której w zastosowaniu zewnętrznym jest skuteczniejszy oraz pozbawiony skutków ubocznych istniejących w przypadku witaminy K stosowanej na skórę. Jest polecany w przypadku cery z poszerzonymi naczynkami, z trądzikiem różowatym, skóry podrażnionej, na okolice oczu w przypadku cieni, obwódek i opuchnięć.
2 - Posiada intensywne właściwości regeneracyjne, sprzyja gojeniu i zabliźnianiu ran pourazowych, minimalizuje tworzenie blizn, sprzyja również redukcji już istniejących blizn, rozstępów i śladów potrądzikowych. Stosowany zewnętrznie stymuluje odbudowę naskórka i tworzenie nowych, zdrowych komórek skóry, jest polecany w sytuacjach wymagających regeneracji skóry, np. po zabiegach złuszczających.
Surowcem bogatym w chalkony (chalkone) jest ziele i kwiat kocanki. Chalkony dobrze rozpuszczają się w tłuszczach i alkoholach.
Dodatkowo;
-Wykazuje własności antyoksydacyjne, zwalcza wolne rodniki, przyczyniające się do przedwczesnego niszczenia skóry.
-Kocanki maja zastosowanie w fitoterapii chorób wątroby od średniowiecza.Składniki czynne kwiatostanów i ziela kocanki działają antyseptycznie, przeciwzapalnie, rozkurczowo, żółciopędnie, żółciotwórczo i ochronnie na miąższ wątroby. Olejek eteryczny hamuje rozwój bakterii Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Mycobacterium oraz drożdżaków (Candida albicans). Antybiotyczne właściwości mają również kwasy fenolowe i flawonoidy. Terpeny, fenolokwasy, kwercytryna, kempferol, helichryzyna (flawonoid) i naryngenina pobudzają wydzielanie żółci i działają przeciwzapalne. Kwercytryna działa odtruwająco na wątrobę- stosowany w niewydolności wątroby, zastojach żółci, kamicy żółciowej, żółtaczce, uszkodzeniu miąższu wątroby, w stanach zapalnych układu żółciowego, w zaburzeniach trawienia po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Wyciągi z kocanki wywierają dość silne działanie moczopędne, odtruwające, dlatego są zalecane w terapii dny, zatruć i obrzęków. Pobudzają funkcje sekrecyjne trzustki. Jak spasmolyticum jest środkiem łagodnym o działaniu powolnym i długotrwałym i dlatego nie powinien być zalecany do doraźnego usuwania kolki żółciowej, a raczej jej zapobiegania. Kocanki są również skuteczne w leczeniu chorób układu oddechowego (zakażenia, stany zapalne). Zalecane przy kaszlu, alergii, chrypce, bólu gardła.
Olej z kwiatu kocanki. Kocanka, nazywana inaczej helichrysum, pochodzi z kwiatów, które są powszechnie uprawiane w Chorwacji,Francji i są składnikiem wykorzystywanym w utrzymaniu naturalnego piękna skóry. Olej może również pomóc w wielu poważnych schorzeniach skóry. Czy zatem pomoże również w przypadku rozstępów. Przekonajmy się.
Olejek z kocanki ma szczególny charakter, ponieważ pomaga regenerować skórę, stymulując odnowę komórek. Stąd przenika do głębokich warstw skóry na poziomie komórkowym i pomaga szybko naprawić uszkodzone tkanki skóry. Olejek stosowany jest do leczenia chorób skóry takich jak: trądzik, trądzik różowaty, egzemy i łuszczyca. Olej helichrysum pomoże również w pozbyciu się rozstępów. W jaki sposób? Cóż, poprawia elastyczność skóry, a tym samym zapobiega powstawaniu rozstępów. To dlatego, że struktura chemiczna oleju zawiera wiele aktywnych cząsteczek i di-ketony, które wspierają regenerację komórek. Jest to bardzo korzystne dla skóry wrażliwej, więc nie trzeba się martwić o jakiekolwiek komplikacje. Zanim jednak zaaplikuje się go pierwszy raz, warto przeprowadzić test alergiczny na wewnętrznej stronie łokcia, aby upewnić się, że nie wystąpi żadna reakcja alergiczna. Oleje wnikają w skórę szybciej i głębiej niż wszystkie kremy i maści, dlatego są tak polecane przez dermatologów.
Helichrysum- inne właściwości; przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwkaszlowe, ściągające, moczopędne, wykrztuśne, grzybobójcze. Francuzi wykorzystali ten olej przede wszystkim jako przeciwzapalny do regulowania poziomu cholesterolu, stymulują komórki wątroby, jak i przeciwskurczowy. Jest idealny do stosowania w drenażu limfatycznym, masażu, działa stymulująco na wątrobę, pęcherzyk żółciowy, śledziona, nerki i organy odpowiedzialne za detoksykacja organizmu. Jest to olej,odmładzający, stymuluje wzrost komórek, pomaga w odbudowie tkanek. Oczyszcza organizm. Wspomaga gojenie blizn, trądzik, zapalenie skóry, czyraki i ropnie
Jak stosować olej z kocanki?
Używaj oleju w stosunku 1:2 do masażu rozstępów. Korzystanie z czystej postaci oleju w celu zmniejszenia rozstępów może prowadzić do wrażliwości skóry ze względu na wysokie stężenie witaminy A. Można stosować również inne oleje takie jak olej róży lub lawendy wraz z olejem z kocanki, który również ma zdolność do leczenia blizn. Ta mikstura sprawi, że rozstępy szybko znikają. Nawet na stare blizny i rozstępy, olejek działa, sprawiając, że stają się one znacznie bledsze.
Łączy się również z bergamotka, rumianek, geranium, pomarańcza i kadzidło.

Kto nie powinien używać oleju z kocanki?
Istnieje kilka ograniczeń, o których należy pamiętać przed użyciem oleju. Można stosować go przed i po ciąży, w celu zapobiegania rozstępów na skórze, jednakże w czasie trwania ciąży, ze względu na wysokie stężenie witaminy A, nie należy go stosować. Ponadto, nie jest zalecany dla kogoś, cierpi na zaburzenia neurologiczne lub padaczkę. Olej nie powinien być stosowany, jeśli pacjent przyjmuje jakieś leki. Nigdy nie wolno stosować oleju na otwarte rany, oparzenia lub skaleczenia. Odradza się również stosowania go cukrzykom i nadciśnieniowcom ze względu na właściwości rozcieńczania krwi. Inni mogą go wykorzystywać z powodzeniem do likwidacji istniejących rozstępów.
Zastosowanie lecznicze: ma silne działanie przeciw grzybicze. Wspomaga porost włosów i pomaga w zachowaniu ich naturalnej barwy, ma działanie uspokajające – działa uspokajająco przy epilepsji, chorobie Parkinsona, roztargnieniu, nadpobudliwości, zachowaniu impulsywnym i agresywnym, arytmii serca, palpitacji, astmie oskrzelowej i duszącym kaszlu. Obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, chroni wątrobę, wzmacnia pracę mózgu. Harmonizuje system hormonalny, łagodzi stres, bolesne miesiączkowanie i syndrom przedmiesiączkowy, problemy psychiczne, depresję, migreny i bezsenność

STOSOWANIE na słaby słuch;
Stosujemy zewnętrznie na wybrane miejsca używając olejków w czystej, nie rozcieńczonej postaci.
1. Dajemy 1 kroplę olejku na bawełnianą kulkę i umieszczamy ją ostrożnie w otwartym kanale ucha i pozostawiamy na noc. Nie Dajemy Olejku Bezpośrednio Do Kanału ucha.
2. Wmasowujemy 1–2 krople na każdy płatek ucha, za uszami, poniżej linii szczęki wzdłuż trąbki Eustachiusza.

ZALECENIA VITAFLEX:

* Daj 1 – 2 krople czystego nie rozcieńczonego olejku helichrysum na płatek ucha poza otwartym kanałem ucha na czubku palca lub bawełnianym waciku. Nie dawaj olejku bezpośrednio do kanału ucha.
* Po zastosowaniu Helichrysum trzymaj płatki uszu mocno i ciągnij ruchem obrotowym kulistym 10 razy aby pomóc w przyswojeniu olejku oraz polepszeniu krążenia.

DAJ 1 krople olejku na czwarty palec stopy licząc od dużego palca, wmasuj, odczekaj chwile i daj krople następnego olejku itd. Zrób to na palcach obu stop.

Inne;
Przy sińcach można użyć 1 kr. olejku na miejsce (dzieci -1 kr. olejku zmieszać z olejem bazowym)
Nie używać –osoby biorące aspirynę,
Zmniejsza działanie insuliny

Od strony aromaterapeutycznej, zapach kwiatów kocanki wpływa na organizm uspokajająco, antydepresyjnie i oczyszczająco na drogi oddechowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz