aromaterapia

piątek, 11 listopada 2011

Olejek Bergamotka

Olejki eteryczne Firmy Young Living Essential Oils mają najwyższą jakość na świecie, co łatwo można sprawdzić w każdym laboratorium chemicznym. Olejkami tymi można smarować skórę, wąchać i pić, bowiem czyste olejki są całkowicie bezpieczne. To cudowne Złoto Boga – najdoskonalszy prezent dla nas ludzi i zwierząt od STWÓRCY.
Nie bez powodu nazywa się je Złotem Boga i są opisywane we wszystkich Świętych Księgach Ludzkości. To właśnie tylko olejki a nie coś innego osobiście zaleca nam STWÓRCA np. Biblia (Prezenty Trzech Króli, Mojżesz itp.)
Kolejne cudo firmy Young Living....
Zabiegani marzymy o chwili relaksu, która da wytchnienie ciału, a zarazem pomoże odzyskać spokój. Kąpiel lub masaż z użyciem olejku z wyciągiem z bergamotki i zielonej cytryny pomoże odreagować stres i zregenerować siły.
Bergamotka to odmiana pomarańczy, którą hoduje się we Włoszech, Maroku i Afryce. Aromat tych owoców, wykorzystywany w kosmetyce już w XVII wieku, doskonale znają wszyscy wielbiciele herbaty Earl Grey.W skład olejku wchodzi ok. 300 naturalnych związków chemicznych, które przyczyniają się do jej poprawiającego nastrój działania.
Jest krzyżówką gorzkiej pomarańczy i zielonej cytryny, choć nie wiadomo dokładnie skąd pochodzi. Roślina ta może pochodzić z Turcji, gdzie nazywano ją „beg armudi” czyli gruszą księcia, a do Europy sprowadzili ją Krzyżowcy. Według innej teorii roślina ta została przywieziona z Wysp Kanaryjskich przez Krzysztofa Kolumba, a jej nazwa pochodzi od miasta Berga na północy Barcelony, gdzie była uprawiana…
Powstający ze skórek bergamotki olejek, poza swoim oryginalnym aromatem, udzielającym swej nuty perfumom i kosmetykom, ma także niezwykłe właściwości lecznicze. Kąpiel lub masaż z bergamotką ma działanie uspokajające, antydepresyjne, wyrównujące stan psychiki, a zarazem rozluźniające i poprawiające nastrój – pomaga w nerwowości i stresie oraz łagodzi apatię. Ma zbawienny wpływ na naszą skórę – wygładza ją, nawilża i tonizuje, jednocześnie oczyszczając i pobudzając do regeneracji. Cytrusowy zapach orzeźwia i dezodoruje, pomaga leczyć stany zapalne skóry i łagodzi ukąszenia owadów. Jego wdychanie przynosi dużą ulgę w przeziębieniu, kaszlu i grypie, oczyszcza bowiem powietrze i ma działanie przeciwwirusowe. Z kolei kąpiel z dodatkiem bergamotki doskonale łagodzi mięśniowe bóle po wysiłku fizycznym.

Zaliczany był do 60 najważniejszych zapachów starożytnego Rzymu, jak to zostało odnotowane przez kapłanów i przyrodników epoki cesarza Wespazjana.

Zapach bergamoty w Europie spopularyzowali w okresie kolonialnym Anglicy. Cenili go za przyjemną i ciepłą atmosferę, jaką w porze zimowej przydawał domostwu. Pachnące bergamotką świece i pachnidła, ususzone pomarańcze przybrane goździkami, aromatyzowane olejkiem cynamonowym i bergamotowym, wisiały w okresie zimowym na pięknych sznureczkach w pobliżu kominka, podkreślając przytulność domu. Zapach bergamoty świetnie pasuje do klasycznych zapachów świątecznych, jak zapach anyżu, kolendry, cynamonu, wanilii i goździków.
Olejek bergamotowy ma działanie przeciwbólowe, antydepresyjne, antyseptyczne, przeciwskurczowe, uspokajające, dezodoryzujące, rozkurczowe, pobudza apetyt (może być stosowany dla leczenia anoreksji), działa przeciwlękowo przy stanach depresyjnych, stresie i napięcie, podnosi na duchu, zmniejsza nerwowy niepokój, poprawia humor a także przywraca spokojny sen. Działa antyseptyczne i oczyszczająco na układ moczowy i skórę.
Stosowany w inhalacjach i do masażu, pomaga na infekcji dróg oddechowych, ból gardła, grypę. Olejek ten jest pomocny przy bolesnych miesiączkach, a także bólach mięśniowych różnego pochodzenia, ponieważ ma świetne działanie rozkurczowe. Wskazany jest przy stanach zapalnych pochwy i zewnętrznych organów płciowych,działa przeciwpasożytniczo i gojąco.
Wspaniałym dodatkiem do płukanek do jamy ustnej, usuwających przykry zapach.

W kosmetologii wykorzystywany jest dla pielęgnacji skory tłustej, trądzikowej. Stosuje się przy leczeniu stanów zapalnych skóry, egzemy, opryszczki, żylaków. Dobrze również działa w kuracji przeciwłupiezowej.

Jest afrodyzjakiem.
Wykorzystywany do rytuałów magicznych
Może być stosowany w połączeniu z lawendą, neroli, melisą, paczuli, eukaliptusem.

Uwaga: Olejek z bergamotki jest fotouczuleniowy. Nie należy go stosować podczas opalania, ponieważ wywołuje na skórze plamy, których praktycznie nie da się usunąć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz